VV: az egyetlen, aki legyőzte Orbánt
A jegybanktörvény valószínűleg végleges változatának benyújtásával a kormány gyakorlatilag kapitulált a jegybankelnökkel 2010 májusa óta vívott harcában – írja pénteki cikkében a Véleményvezér blog.
A jegybanktörvény valószínűleg végleges változatának benyújtásával a kormány gyakorlatilag kapitulált a jegybankelnökkel 2010 májusa óta vívott harcában – írja pénteki cikkében a Véleményvezér blog.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Központi Bank (EKB) megkapta Varga Mihály tárca nélküli miniszter és Simor András MNB-elnök levelét a jegybanktörvény módosításáról és megvizsgálja annak tartalmát - tájékoztatta Iryina Ivaschenko, az IMF budapesti rezidens képviselője a Reuters és a Dow Jones hírügynökségeket.
Varga Mihály Simor András jegybankelnökkel közös levelet küld az IMF-nek, az EKB-nak és az EB-nek, melyben tételesen felsorolják, miben állapodtak meg a jegybanktörvénnyel kapcsolatban.
Még hétvégén is egyeztetett Varga Mihály miniszterrel a jegybanktörvényről annak érdekében, hogy minél hamarabb elhárítsák az utolsó akadályt az IMF-tárgyalások megkezdése elől – mondta a Fidesz frakcióvezetője. A frakciószövetség délelőtti ülése után tartott sajtótájékoztatón Rogán Antal arról is beszélt: a kormánypárti képviselőcsoportok arra készülnek, hogy még jövő héten házszabálytól való eltéréssel, sürgősségi úton megtárgyalják a jegybanktörvényt.
Varga Mihály tárca nélküli miniszter egészséges kompromisszumnak nevezte azt a jegybanktörvényt módosító javaslatcsomagot, amelyet ezen a héten nyújtanak be a parlamentnek, és amelynek elfogadása után elkezdődhetnek a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval (EU) egy elővigyázatossági megállapodásról.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerint a válság megmutatta, mennyire fontosak a pénzügyi ismeretek, és hová vezet az, ha az emberek olyan pénzügyi termékeket vesznek, amelyeket nem ismernek kellő mértékben.
A monetáris tanács hat tagja, köztük Simor András elnök szavazott a jegybanki alapkamat 7 százalékon tartására a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának május 29-i ülésén, Cinkotai János külső tanácstag 25 bázispontos kamatcsökkentésre voksolt - derül ki az ülés szerdán közölt rövidített jegyzőkönyvéből.
A Magyar Nemzeti Bank júniusi előrejelzésében nagy valószínűséggel rontani fogja mind a 2012-es mind pedig a 2013-as év növekedésére vonatkozó előrejelzését, a legfrissebb adatok alapján ugyanis idén recessziót, jövőre pedig egy nagyon-nagyon visszafogott növekedést prognosztizál Magyarországon - jelentette ki csütörtökön Simor András, az MNB elnöke Szombathelyen.
A magyar kormány minden olyan javaslatra nyitott, amely a Magyar Nemzeti Bank (MNB) függetlenségét növeli - mondta Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára azzal kapcsolatban, hogy az IMF/EU-tárgyalásokat tárca nélküli miniszterként felügyelő Varga Mihály a jegybanktörvény hétfői végszavazásának elhalasztását kérte, amit a Fidesz frakcióvezetője is támogat.
A monetáris tanács előtt a 7 százalékos alapkamat tartására és egy 0,25 százalékos kamatcsökkentésre vonatkozó javaslat volt, a túlnyomó többség a kamattartásra szavazott - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a kamatdöntő ülést követő tájékoztatón. Simor szerint az EU/IMF-megállapodás csúszása akár 100 milliárd forint többlet kamatkiadást is okozhat.
Erősödött kissé a forint a jegybank piaci várakozásoknak megfelelő kamattartó döntését követően, de árfolyama az alapvetően kockázatkerülő devizapiaci befektető környezetben változatlanul gyenge szinten, a 300 forintos euró jegyzés közelében ingadozik.
Az Orbán Viktor kezdeményezte pénteki találkozón a miniszterelnök tájékoztatta Simor Andrást, a jegybank elnökét és Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert az európai uniós csúcs eredményeiről - reagált az Indexen megjelent cikkre a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Az Index információi szerint pénteken reggel találkozott egymással Orbán Viktor, Matolcsy György és Simor András.
Nincs a világon még egy térség, amely jobban függne az euróövezeti bankoktól, mint Közép-Kelet-Európa, és ez az egyik ok, amely miatt felélénkültek az aggodalmak az Európában zajló mérlegalkalmazkodás lehetséges régiós hatásaival kapcsolatban - mondta csütörtökön Londonban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke.
Nyereséges volt tavaly a Magyar Nemzeti Bank (MNB), így a költségvetésnek nem kell a jegybank hiányát kipótolni - mondta Simor András, az MNB elnöke a 2011-es jegybanki gazdálkodásról készített jelentés ismertetésekor. A tranzakciós adó szerinte növelni fogja a készpénzforgalmat, amit épp csökkenteni kellene. Simor beszámolt egy világszabadalomról is: nemzetközi sikernek örvend ugyanis az elhasználódott bankjegyekből készített bankjegybrikett.
A Magyar Nemzeti Banknak (MNB) 13,6 milliárd forint nyeresége képződött tavaly, szemben a 2010. évi 41,6 milliárd forintos veszteséggel - mondta a tavalyi gazdálkodásról Simor András, a jegybank elnöke hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerint számottevően magasabb lesz az infláció jövőre, mint azt az MNB szakértői a Széll Kálmán Terv 2.0 előtt várták. "Így nem állíthatjuk magabiztosan, hogy az inflációs cél teljesíthető jövőre" - mondta a jegybankelnök. Hozzátette, az idei és a jövő évi GDP-prognózist is várhatóan rontja az MNB a Széll Kálmán Terv 2.0 tervezett intézkedései miatt.
Simor András szerint a tranzakciós adó torzító hatású ugyan, de ezt az alacsony kulcs és a minél szélesebb adóalap csökkentheti, ezért az MNB megfontolandónak tartja, hogy a készpénztranzakciókra nagyobb kulcsot vezessenek be.
Matolcsy György, a nemzetgazdasági tárca vezetője mint a Világbank magyarországi kormányzója, Simor András, a jegybank elnöke és Fellegi Tamás, az IMF/EU-tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter is részt vesz a Világbank/IMF április 20-22 között megrendezett washingtoni tavaszi ülésén.
Matolcsy György, a nemzetgazdasági tárca vezetője, Simor András, a jegybank elnöke és Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter is részt vesz a Világbank és az IMF április 20-22. között tartandó washingtoni tavaszi ülésén - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajtóosztálya.